Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Aleska »

pipis píše:...Myslím, že tím, že jeli player primárně udělaný jen pro audio, bude na tom přeci jen o "fous" líp. ...Nenajde se ještě někdo, kdo nějaké takové zařízení provozuje a podělí se s námi o zkušenosti??
Taky jsem již na jednu reklamu naletěl....., proglooguj NET a hledej další recenze. Podívej se do Hi-Fi fór ve světě na zkušenosti s ním. Mne to tehdy stálo 15k. Velká reklama, velký šmejd. Dnes již nevěřím. To jako bys' nakupoval podle recenzí v našich časopisech, tam jsou také recenze dle toho jak a kdo zaplatí.
Můj otec říkal: "Dobré zboží se chválí samo" a něco na tom je. Jedna recenze = žádná recenze.

PS: Nedivím se tomu, každý musí prodat, aby se uživil. Nebo myslíš že je v něm něco extra co v PC či špičkových DACech jako je Apogee není ? Spíš méně, je to spotřebka a ta musí být laciná, jinak ji nikdo nekoupí. Počítej s tím, že kvalita se zde bude dohánět reklamou. Nebo že by již neplatilo to nesmyslné tvrzení, že Hi-Fi začíná nad 50 tisíc, nebo raději nad půl melounu ?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

pipis píše:.....napiš konkrétně, co to bylo? ...
Konkrétně ne, dnes jej jako prodejce chápu (prodal, vydělal), ale pocit hořkosti zůstává...
Pipisku, ale když se někdo ptá na na tu věc na netu, tak mu odpovídám formou SZ: nekupuj to, mám s tím tyto zkušenosti.
Ten prodejce udělal pro náš koníček tolik, že pro jedno minus co u mne má, jeho jméno neřeknu.
Klady vyvážily zápory, jsem rád že zde je a že ostatní jsou s ním spokojeni.
Třeba tehdy neměl své dny, protože i muži mají své dny...

Hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hlava »

pipis píše:Lynx si nevede vůbec špatně, ale řešení přes Linn přehrávač má bodově navrch, jak oproti Lynx,
tak i oproti jakýmkoli testovaným DACům, včetně toho Apogee (mimochodem výborně hodnocený), který tady zmiňoval Boxer.
Nemůže mít ten Linn bodově navrch třeba i proto, že ... a) je celkem dražší jak Lynx či ostatní zařízení v testu; b) je to audio zařízení, tak přeci "nemůže být horší jak nějaký počítač"; c) jak by se Linn potom prodával?; d) marketing bývá mocný a má prsty všude. Neříkám že to tak musí být, aby si někdo nemyslel že kopu na svém písečku, když mám Lynx, je mi to ostatně celkem putna, ale přeci jen bych v případě testů a žebříčků byl trochu opatrný. Taky mě napadá, že Lynx může být levnější proto, že to není věc určená jen pro hifi (spíš vůbec není původně určená pro hifi), ale pro širší kruh zákazníků, což v případě Linnu naopak neplatí. Je to specializovaný výrobek, který může mít uvnitř de fakto to samé, ale cenovku z uvedených důvodů vyšší, nebyl by to ostatně první případ v hifi "brandži". Srovnání vedle sebe je jak píšeš asi nejlepší způsob, ovšem obávám se, že prakticky asi neproveditelný (ty víš o někom, kdo má toho Linna?). Každopádně držím palce a nezávidím, role průkopníků bývá nelehká *palec*

BTW, jak se ten Linn vůbec ovládá, přes co? Musí k tomu být nějaký monitor nebo to má DO s displejem? Jak si volím alba/skladby z úložiště?

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Jak si to tady tak pročítám, tak si vyčítám, že tomu vůbec nerozumím! *headbang* Nechám si asi čas na exursi viď Pipísi?

ciba
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ciba »

Chtel bych navazat na diskuzi v mem vlakne , tedy vyuziti pc (notebooku) + externi zvukove karty pro prehravani na disku ulozene hudby , ma otazka zni - je potreba spickova (draha) zvukova karta pro napr. spdif vystup ? Pokud jsem mohl zjistit , tak spdif protokol nespecifikuje a neupravuje rozliseni signalu , one jenom umoznuje tyto ruzne bitrate prenaset pokud je vysilac dat a prijimac dat bitrate kompaktibilni , proto se se ptam jak velky vliv na zvuk muze mit implementace modulu spdif na jedne karte - drazsi a na druhe karte - levnejsi ?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Když jsem začínal s poslechem pomocí PC (jako primárního zdroje), tak jsem se pochopitelně také snažil získat informace o kvalitách tohoto výstupu. Počítačoví experti jen na mně nechápavě zírali a kroutili hlavou, jaký nesmysl jsem si na ně vymyslel - v IT je skoro jedno, jaký tvar ty 0 a 1 mají.
V digitálním audiu to ovšem již tolik neplatí, tam se na čistotu a tvar 0 a 1 dbá - všechny ty nesrovnalosti, popřípadně zákmity jsou zdrojem zabarvení signálu a zkreslení. Otázkou zůstává jak dalece, aby to bylo slyšitelné. Od jednoho z "Guru" použití PC v audiu (kterého si vážím) jsem před nedávnou dobou dostal asi toto vyjádření: "Je jedno jakou zvukovku s digi výstupem použiješ, rozhodující je poslech. Jakmile budeš mít pocit nepřirozenosti na výškách, vyměň ji."

Pročteš-li Slovanet, zjistíš že o tomto problému byly rozsáhlé diskuse (bez hmatatelného výsledku), ale použitím kvalitní profesionální zvukovky nic nezkazíš. Budeš na kvalitativně stejné úrovni jako převážná většina nahrávacích studií. Ani ty nejsou většinou vybaveny externími zvukovkami za statisíce. A nechceš-li jít po výstupu z PC dál digitální cestou, pak analogové výstupy třeba z Lynx jsou na úrovni špičkových DACů.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

pipis píše:Když se tu bavíme často o Lynx 22, máte někdo tip na výhodný nákup? Klidně z druhého konce světa?
Je to s podivem, na ebay se vyskytuje minimálně - dej do Google Lynx 22, Lynx One a dej vyhledávání v češtině. Narazil jsem na fakt, že je spíše sehnání u nás, na našich internetových burzách a bazarech. Dokonce jsem ji viděl prodávat za 6k a dodnes lituji, že jsem ji nekoupil. A na Slovensku jsou někdy nákupy ještě lepší.

Hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hlava »

Aleska píše:... v IT je skoro jedno, jaký tvar ty 0 a 1 mají. V digitálním audiu to ovšem již tolik neplatí, tam se na čistotu a tvar 0 a 1 dbá - všechny ty nesrovnalosti, popřípadně zákmity jsou zdrojem zabarvení signálu a zkreslení. Otázkou zůstává jak dalece, aby to bylo slyšitelné.
Můj předpoklad je, že možná než na tvaru oněch 0 a 1 spíš víc záleží na hodinách s na pravidelnosti taktu, s jakým jsou posílány ven. Což je otázka jak kvalitní má integrovaný SPDIF hodiny. Chtělo by to asi porovnat, moje deska bohužel digitální výstup nemá.

Jinak Lynx L22 má jak analogové, tak i digitální vstupy/výstupy, takže má-li člověk možnos, lze si vybrat.

Spíš mě překvapuje v souvislosti s audiem z PC jiná věc. X let zpět dokud se ještě debatovalo o digitálních výstupech z CD playerů se hodně upřednostňovalo digitální propojení metalikou před optikou. Optika nebyla nikdy moc propagovaná. Kdežto kdekoli se mluví o PC jako zdroji signálu, tak je jednoznačně upřednostňované propojení optikou před metalikou, jako kvalitnější. Zcela naopak.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Hlava píše:
Aleska píše:... Spíš mě překvapuje v souvislosti s audiem z PC jiná věc. X let zpět dokud se ještě debatovalo o digitálních výstupech z CD playerů se hodně upřednostňovalo digitální propojení metalikou před optikou. Optika nebyla nikdy moc propagovaná. Kdežto kdekoli se mluví o PC jako zdroji signálu, tak je jednoznačně upřednostňované propojení optikou před metalikou, jako kvalitnější. Zcela naopak.
Jsou dvě možnosti - buď to má co do činění s kvalitou PC dříve a dnes (jde přece jenom o galvanické oddělení PC od zbytku), nebo je to jako s tím špenátem: V mládí jsem se učil, že má v sobě hodně železa, později zjistil že to byla pouze chyba stanovení při mnoha nulách za desetinou čárkou. Ale aby se zachovala "tvář", nikdy a nikde se to oficiálně neventilovalo.

Na výstupu z PC mám obojí. Proto jsem zkoušel obé a neměl jsem pocit že je něco špatně při tom nebo tom. Ani ten efekt galvanického oddělení jsem nepociťoval. Spíše jsem vnímal zařazení Adytonu Lisa mezi PC a zbytek, protože jeho DSP čip svými úpravami skutečně zvyšuje kvalitu poslechu.

Proto souhlasím s Peerem - účelový, dobře navržený digitální kabel s vlastním zesilovačem (tvarovačem) není voodo.....

Hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hlava »

AlienCZ píše:... jak to vlastně víš kolik WD GreenPower točí, protože na jejich webu jsem o otáčkách u Green řady nenašel ani zbla ... není tam spíš nějaká technologie plynulé změny - regulace otáček?
Dneska jsem na PCtuningu v diskusi zahlídnul ...
Je to tak, disky se toci fixne 5400RPM, ale WD to kvuli marketingu nazyva IntelliPower. nechteji prodavat "zastarale" 5400RPM modely. Kazdopadne je okolo toho hodne spekulaci, co jsem ale nasel na webu tak frekvencni analyzou dokazaly servery silentpcreview.com, ze se jedna opravdu o 5400RPM modely. Kazdopadne treba nekde koluji i 7200RPM kousky, kdo vi?
Kdosi jiný tam i píše, že
HDD neumi dynamicky menit otacky, protoze bys musel dynamicky menit i aerodynamiku hlavicek coz neni trivialni problem
Ještě k výstupům z hudebního PC. Jak je na tom FireWire přenos, třeba proti USB či SPDIF, třeba z pohledu jiteru, atd? Jsou i DACy s FireWire vstupem? Hádám asi jen v profi segmentu viz ona Rosetta 200? Jinde jsem to zatím v podstatě asi ani neviděl ...

Hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hlava »

Solidní základ pro malý hifi "music box" *2thumbsup*

Obrázek Shuttle D10

Ve spojení s nějakou PCIe zvukovkou, Foobarem a nějakým takovýmto pluginem by odpadly i případné problémy s ovládáním.

Obrázek

Bo to má dotykový displej *bravo*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Je to skutečně pěkné. Bohužel to určitě u nás nebude k mání za těch zmíněných 8 k, ale za 12 k, viz. http://www.zive.cz/Bleskovky/Shuttle-D1 ... fault.aspx .
Fascinuje mne ten velký LCD displej, na něm by již bylo vidět i ze sedačky, stačí nastavit velikost písmen.
Jako PC nic moc, ale jako základ hudebního PC jasná volba.
Pěkný popis je na http://www.cdr.cz/a/25371 , již vím, co pod stromeček..., půjde-li tam profesionální zvukovka (Lynx), pak ještě NAS a je vystaráno.
Hlavo, díky.

AlienCZ
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od AlienCZ »

Trochu si teď zafizolofuji, tak mě hned nekamenujte. Možná se úplně pletu.

Vnitřně narážím na nedůvěru ohledně jitteru při přenosu dat z místa na místo. Myslím, že je to blbost. Jitter vzniká jen tehdy, kdy je zasílán (přesouván) digitální zvukový signál v real time (např. ve formátu LPCM a pod a je zároveň přehráván, takže není čas "na blbosti"), ale ne data. Pokud je tedy z PC posílán balík dat k přehrátí do externího zařízení, nemůže tam žádný jitter přece vznikat. Jedná se pouze o přesun dat, podléhající navíc technologii opravných mechanizmů, takže z bodu A do bodu B se vždy přesune kompletní balík neporušen.

Pokud je externí zařízení nějaké audiofilské zvukové zařízení, zvukovka s DAC (zvukovka má za úkol z balíku dat vytvořit audiostream - hudební digitální signál a DAC jej .. však víte) může vznika něco jako Jitter pouze přímo v tomto zařízení a potom záleží už jen na konstruktérech, jak to udělali.

Domnívám se, že je toto přesně ten důvod, proč Hlavův Audionet exceloval i jako externí zvukovka přes USB spojení s PC. Hledal bych tedy jako finální řešení právě takové externí přístroje, které nepřijímají ve spojení s PC po digitálních linkách (USB, SPDIF, FireWire) audiostream, ale jen a pouze data. Tím pádem bych se znovu vrátil k sofistikovaným USB, FireWire, jiným zařízením, které odebírají z PC jen data pro vlastní zpracování. Ale které to jsou?

Co vy na to?

AlienCZ
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od AlienCZ »

Možná bych mohl ještě doplnit, že jitter vlastně vzniká tehdy, když na práci se signálem makají dvoje hodiny, každé v jiném zařízení. Pokud celý proces šupneme pod jedny hodiny, je po jitteru. Alespoň takhle chápu jitter já. Bude-li tedy finalizační zařízení používat PC pouze jako zdroj dat, nemělo by k žádném uvlivnění jitterem docházet. Prostě jde o to, vytvořit CD plajer s analogovým výstupem, který místo CD mechaniky bude mít HDD se vším komfortem, který HDD přehrávání medií umožňuje.

AlienCZ
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od AlienCZ »

Prostě jde o to, vytvořit CD plajer s analogovým výstupem, který místo CD mechaniky bude mít HDD se vším komfortem, který HDD přehrávání medií umožňuje. PC s Hlavovou zvukovkou Linx22 s použitím analogového výstupu takovým zařízením je.
---------------------------------------------------
Vezmu-li případ, že se podaří najít minikejs, ve kterém by ani nebyly žádné HDD, jen PC jádro a fleška, nebo SSD disk s Windowsama a zvukvoka Lynx22 (plus třeba dvd notebooková "štěrbinka") dalo by se to klidně postavit přímo vedle zesilovače do racku a používat to opravdu jako plajer. A to prosím hodně dobrej plajer, protože málekterý v zaplatitelný hodnotě se může pochlubit osazením, jako má Lynx 22. Externí úložiště dat může být třeba ve sklepě, propojené LAN kabelem.
---------------------------------------------------

P.S. rezolutně navrhuji administrátorům prodloužit možnost editace alespoň na 5minut. Ve foru se nikdy nepohybuje více členů a diskuse nikdy není přímo online, důvod, který znemožňuje editovat post po jedné minutě naprosto nechápu.

Odpovědět