průřez reprokabelů vs. zesilovač

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
Patmann
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Patmann »

No, pane Merhaute,myslím,že už bylo dost vašich výlevů,buď napište něco k věci nebo tady prosím nepište,zbytečně tady ze sebe děláte prudiče,vaše články mám moc rád,ale číst tady na foru jen výlevy je k ničemu,buď prosím napište o co vám ve skutečnosti jde,ať mají kluci poučení,nebo toho nechte,není to fakt k ničemu dobré...
S pozdravem jinak váš fanda Patmann

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

Dobojoval jsem s padesatikilovymi tiky, do kterych se musi cpat banany zespoda. Vysledek na vsech ctyrech bednach byl kupodivy stejny. Nejdriv jsem ale vyloucil dva levnejsi ampy a nechal jen digital, ktery mel i na medi nejlepsi prednes.

Cardas, ktery je podle vseho zhrouceny ze dvou celojadrovych dratu tipuju 1-1.5 mm pro kazdou polaritu pridal oproti medi o poznani vic basu, mel ale dost plytky prostor. X-symphony se stribrnym jadrem postribrenym opletenim a stinenim mel zase lepsi podani prostoru, rozliseni nastroju a vokalu, ale jen o fous vic basu.

poustel jsem si pro srovnani dost naposlouchane prvni dve skladby z noveho alba muse

Co se tyce zvuku beden tak jako samostatne hraly nejlip jbl Ti10k, pak zingali naples, overture a eposy. Kdyz jsem ale zapojil Zingali Naples na A svorky pres x-symphony a Overtury na B svorky pres Cardase, tak to melo krasne zivy a plny projev, ktery trumfnul i tiky. Poslechovy prostor je dost spatny, dlazba, otevrene schodiste a nudle natazena do kuchyne o rozmeru 5.5x11 m. Je tam sice vetsi objem prostoru nez 100 m3, ale zni to hur nez v podkrovi 4,5x4,5 m.

dekac
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dekac »

To AM: vlastním taktéž XSymphony pure silver hybrid zapojené k Wharfám EVO II-30 a AV zesilovači Denon AVC A1.Když jsem před rokem a cosi hledal dobrý reprokabel k mé aparatůře měl jsem ho půjčený ze Špalku a spolu s ním i Krautwire Clever.XSymphony byl lepší.Vrátil jsem oba protože cena za Symphonica byla pro mě dost vysoká-můj strop byl 10 000.Pan majitel se jen usmál,prohodili jsme spolu pár vět a on povídal,že se stejně pro něj vrátím.Pak jsem vyzkoušel od Pavla Dioka DH Labs Q10 a Oyaide -nevím model,ale byl fialové barvy :lol: .Ty jsem s poděkováním vrátil a s Pavlem jsme společně poslechli jak Symphonica,tak Oyaide.Při zapojení u něj v poslechovce hrál Oyaide sametověji,XSymphony ostřeji,ale u mě doma se mi více líbil XSymphony.ˇUžasný prostor,čisté basy a celý mě prostě zaujal tak,že jsem pro něj do Špalku vrátil a ty peníze vysolil.Z toho plyne to,že kabel není jen dobrý a špatný,ale jak zde bylo snad 100x napsáno záleží na tom jak si společně sedne k zesilovači a bednám.Je to přesně jak jsem napsal,totiž u P.Dioka se i mi více líbil projev Oyaide a stejně jsem si koupil XSymphony,protože doma na mých přístrojích prostě hrál lépe.Nečtu moc nějaké technické specifikace,rozumím sice co je to indukčnost,odpor a delší elekrotechnické pojmy,které se kolem kabeláže rojí,ale věřím tomu co sám slyším.
Tímto chci nejen těmto dvěma prodejcům poděkovat za ochotu půjčovat nám kable a další různé hifi serepetičky.Poslech na vlastní uši to je to pravé ořechové....ještě jednou díky pánové. *thumbs up*

Steve
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Steve »

To dekac: Souhlas, není nad vlastní poslech, vzít pár kabelů, poslechnout a přímo porovnat. Debaty o průřezu kabelů, indukčnosti a kapacitě a nevím čem ještě, jsou pak jaksi bezpředmětné. Sám používám vynikající DH Labs Silver sonic Q-10,což taky není zrovna "zahradní hadice", a kabel je to naprosto excelentní. A když už je řeč o průřezu reprokabelu, z vlastní zkušenosti mohu uvést ještě markantnější příklad - teňoulinký stříbrný Crystal Cable Piccolo nebo Micro. Kdo slyšel, ví, že tyhle kabely žádný další komentář nepotřebují. Náááádhera. *thumbs up*
http://www.navratilaudio.cz/pr_crystal/pr_crystal.html

dekac
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dekac »

Oprava : kabel Oyaide nebyl fialový,ale modrý a jmenoval se OR 800 A.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

AM píše:Dobojoval jsem s padesatikilovymi tiky, do kterych se musi cpat banany zespoda. Vysledek na vsech ctyrech bednach byl kupodivy stejny. Nejdriv jsem ale vyloucil dva levnejsi ampy a nechal jen digital, ktery mel i na medi nejlepsi prednes.

Cardas, ktery je podle vseho zhrouceny ze dvou celojadrovych dratu tipuju 1-1.5 mm pro kazdou polaritu pridal oproti medi o poznani vic basu, mel ale dost plytky prostor. X-symphony se stribrnym jadrem postribrenym opletenim a stinenim mel zase lepsi podani prostoru, rozliseni nastroju a vokalu, ale jen o fous vic basu.

poustel jsem si pro srovnani dost naposlouchane prvni dve skladby z noveho alba muse

Co se tyce zvuku beden tak jako samostatne hraly nejlip jbl Ti10k, pak zingali naples, overture a eposy. Kdyz jsem ale zapojil Zingali Naples na A svorky pres x-symphony a Overtury na B svorky pres Cardase, tak to melo krasne zivy a plny projev, ktery trumfnul i tiky. Poslechovy prostor je dost spatny, dlazba, otevrene schodiste a nudle natazena do kuchyne o rozmeru 5.5x11 m. Je tam sice vetsi objem prostoru nez 100 m3, ale zni to hur nez v podkrovi 4,5x4,5 m.

Zkoušel jsi stejným způsobem zapojit i JBL?
K Tikům se krajně doporučuje i quad-amping :o

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

mam jen jeden kabel pro biwire, tak jsem quadapm zatim nemohl vyzkouset, navic to chce vidlicky a mam zatim jen banany. cardasy mam 4 singlewire. nechtel jsem je spolu michat. u zingali bylo zapojeni dvou ruznych beden spis takovy blby napad, ale vysledny zvuk se mi ve velke mistnosti, kde se ztracey basy a nizsi stredy libil. dokonce jsem si to ted dal jako near field do pracovny, jen jsem odpojil u 3 pasma horni svorky a hraju tak jen na basy. bedny maji stejny basovy menic jako overtury, takze se mezi sebou nehadaji. samotne overtury tlaci zblizka (1.7 m) dost do usi, ted hrajou zhruba na polovinu hlasitosti a pri tisim poslechu to pro me proste nema chybu. nemusi to rvat a ma to krasne plne stredobasy, vokal hornu uz neleze tolik do hlavy ale presunul se kousek dal do pokoje. libi se mi na tom hlavne celkovy sound, u ktereho mi treba prijde jako prede mnou nekdo sedel a hral u klaviru aniz bych citil ze to leze z beden. neni to ale az tak presne lokalizovatelne jako treba u aktivnich nearfiled monitoru jbl lsr25p, ktere jsem pred casem pouzival, ale zvuk se mi proste libi nesrovnatelne vic. chci si koupit testovaci set, tak pak zkusim pomerit charakteristiky zvuku. mozna to rozezna i vliv kabelu. beru je ted spis jako soucast vyhybky, kdy muzou vedlejsi parametry jako kapacita nebo indukcnost ovlivnit lepsi sfazovani nebo rozfazovani menicu a tim pak i zlepseni definice nastroju v prostoru. az bude cas, tak si s tim pohraju.

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

zkusil jsem jeste jednu vec, ktera me napadla pri prohlizeni letaku wlm la scala, ktere mely velmi presne definovane nastroje ve stereo prostoru. bedny nepouzivaji bi-wire, ale jen single wire. pridelal jsem zpatky spojky a zapojil jen jeden singlewire cardas. prostor se oproti xsymhony zuzil, ubyly vysky, ale zaroven se lip prostorove definovaly hlasy a nastroje ve stereo prostoru. zkusil jsem pripojit i dalsi cardas, ale bez rozpojeni spojek na bedne a pridalo to vysky a definice prostoru se zhorsila. pri takovem zapojeni by se mela zdvojnasobit kapacita kabelu, ktera udajne zpusobuje rozfazovani menicu, ale ma i efekt roztazeni prostoru. tim me napadla docela kontroverzni otazka, zda neni bi-wire spis na skodu nez k uzitku. schvalne si to zkuste, jestli vam pri zapojeni svorek na bedne a zapojeni pouze pres jeden par dratu neprijde streoprostor lepe definovany. mam ted docela pocit, ze ho xsymphony zbytecne vylepsuje a zda se pak sirsi.

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

Trošku mě zaráží, že o doporučeném průměru kabelů jsme se nedozvěděli ani tu nejzákladnější poučku, nebo doporučení. Copak nejde říct ani něco ve smyslu, že na výkonné bedny s nízkou citlivostí je lepší větší průměr XX mm2, nebo něco podobného (pokud se budeme v cenách kabelů pohybovat na úrovni stovek za metr a vynecháme všelijaké drahé haluze)?

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

tady daval hsa tabulky s prurezy dratu, ted bude jeste treba najit, jakym to nasobil koeficinetem, kdyz to je primo umerne

enregistree

Příspěvek od enregistree »

Prurez vodice v mm2 je linearne umerny vykonu ve W, pro zatez 8 ohmu staci vynasobit Watty hodnotou 0,017 (a vyjdou hodnoty z toho prvniho prispevku).

Pro vykon 50W do 8 ohmu:
50 x 0,017 = 0,85mm2
pouziji tedy 24AWG + 19AWG (0,2 + 0,65 mm2) nebo vetsi prurez.
--
L_u_k_a_s

AM píše:
tady daval hsa tabulky s prurezy dratu, ted bude jeste treba najit, jakym to nasobil koeficinetem, kdyz to je primo umerne

enregistree

Příspěvek od enregistree »

pro zatez 4 ohmy staci vynasobit Watty hodnotou 0,010
--
L_u_k_a_s

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

můžu se zeptat, jaks na ty koeficienty přišel?
po čase něco, co mně fakt pomohlo. mám zesilovač s malým výkonem. zkoušel jsem různé kabely, ale furt to zůstávalo za očekáváním a tušením - na středech dost zkreslené a basy nijaké. čím hrubší reprokabel, tím hůř. ale bez těch tvých vzorců bych se asi nikdy neodvážil jít pod 1,5mm2 - to přece nemůže hrát! už tak to není hifi, ale hellboyovská tkanička! ale jak jsem to zkusmo vynásobil, vyšelo mně tak brutální číslo (o dost míň než milimetr), že jsem to z prdele zkusil. a světe div se - hraje to jak z praku. jako by mezi zesákem a bednama ani žádný kabel nebyl (pravda, ta nitka se vlastně ani za kabel považovat nedá :) - nejen, že se vyčistily středy, ale co mě šoklo jsou basy - konturní basa (jak říká efičák) je vskutku konturní - tak jasně vyřezaná a přesně zasazená do prostoru nahrávky až se věřit nechce a přitom basové plochy dokážou jít pěkně hluboko a hustě. přes drát 0.8mm2!!! čumím jak zjara.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Dadafte, je neuvěřitelné jak ty se umíš pro něco nadchnout. To co napsal hsa je samopzřejmě hodně zjednodušené a vůbec to nebere do úvahy délku toho kabelu.
Možná to pro nějaké přiměřeně krátké kabely může platit jako minimální použitelný průřez. Měď má 0,0178 ohmu při průřezu 1 sq.mm. při délce 1 metr.
Pokud máš dvoumetrový kabel, musíš počítat čtyři metry, protože proud teče oběma vodiči, tak při průřezu 0,8 sq.mm., máš elektrický odpor toho drátu asi 0,1 ohmu.
Při 100W poteče do čtyřohmových beden proud 5A. To vytvoří na tvých kabelech úbytek napětí 0,5V, takže na výstupních konektorech zesilovače bude teoreticky 20V a na vstupních konektorech reprobeden bude 19,5V. Bude tam 97,5W (výkonový rozdíl 0,1dB) a 2,5W se promění na teplo ve tvých kabelech.

To je jistě naprosto vyhovující

Pomíjíme ale přechodové odpory všech spojů, které mohou být možná daleko vyšší. Bude to záviset na stavu konektorů, jejich mechanickém provedení, použitých materiálech atd..

Odpovědět