Zahoření kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
lachim
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od lachim » 27 úno 2015 09:29

BVa
nejsem schopen diskutovat o fyzikálních příčinách.
(omluvte můj nedostatek vědomostí, prosím)

byl jsem však inicátorem a účastníkem slepého testu nového power kabelu ze stříbra x již dlouho zapojenému kabelu ze stříbra.
(vyrobili jsme jich s pytlem z metráže hga 7 ks)
rozdíl jsem slyšel rozhodně a jasně.
nejsem schopen to nijak vysvětlit. ale také nelžu!
majíc 3 zcela stejné power kabely z metráže hga...
lze je rozebrat a postupovat dle pokynů erudovaného odborníka tak, aby byl poslechový test průkazný.

příklad z mé praxe:
před pár týdny jsem jednomu majiteli špičkové sestavy půjčil k preampu PASS XP20 svůj power kabel + rhodi konc. richbay.
když si o víkendu odvezl pytlem udělaný kabel zcela stejný, ale fungl nový, z domova mi volal, že to s tím "jeho" kabelem hraje hůře.
jestli jsem mu (nechal vyrobit) dal vážně ten samý. nebo jestli není špatně zapojený.
že si dá zpět ten "můj". jemu půjčený.
jak je toto možné, prosím?

(podobných příkladů jsem zažil min. 10 a nevěřím, že to vše způsobila psychoakustika)

Odar

Příspěvek od Odar » 27 úno 2015 10:07

lachim --> Je to tazke a nekonecne dohadovanie sa, ktore k nicomu nevedie, nikdy k nicomu neviedlo a ani nikdy k nicomu nebude viest. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ak nieco niekto pocuje, tak iny clovek tomu moze verit, alebo nemusi.

Je to ale argumentacia typu, ze ja som vcera videl mimozemstana s 3mi ocami a 5timi rukami. Skus ma oznacit verejne za klamara! Ja neklamem! A dokaz mi, ze som ho nevidel. Kazdy vie, ze mimozemstania neexistuju (resp. [asi :mrgreen: ] neziju na Zemi). Ale ja som ho videl!

Nekonecna debata o nicom. Nech si kazdy pocuva, na com chce.

cough
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cough » 27 úno 2015 11:08

Jen pár poznámek k tématu:

- Podložení beden cerabali či jinými bali změní zvuk. Samozřejmě, že je to pouze cerabalem a nikoli zejména změnou výšky repro (a tím měničů) a o pár cm a tím pádem zcela jiné struktuře odrazů zvuku v místnosti.

- Podložení komponentu cerabali (CD přehrávače nad zesilovačem) změní zvuk. Samozřejmě, že je to je ceraballem či jiným ballem. Že se změní zvýší třeba vzdálenost komponentů (CD přehrávače od zesilovače) a možná spíše sníží vyzařování výkonového trafa a tím zmenší "rušení" komponentů navzájem vůbec nehraje roli. Určitě je to cerabalem. Tag určitě.

- Kolikrát za sebou jste prohodili nezahořený a zahořený kabel při experimentálním ověření toho, jestli to hraje nebo nehraje roli? Jednou? Stačí to? Na získání pocitu a víry ano. Zlá a urážlivá fyzika vyžaduje při experimentu obvykle více "pozorování". Byly dodrženy i takové detaily jako nehýbání se posluchače? Nedejbože vlastní pohnutí hlavy o pár cm - tzn. po zapojení nezahořeného kabelu nemluvě o prokrvení mozku při sehnutí se, funění a přepojování kabelu způsobí větší změnu než kabel samotný. Alespoň 5 přepnutí mezi nezahořeným a zahořeným kabelem. Nejlépe 10. Že už potom jaksi to není tak moc slyšet a je to stresující? Pokud jev existuje, měl by existovat opakovaně a průkazně, i v tomto případě. V těch "testech na zahoření kabelů" - byl zahořený a nezahořený kabel prohozen alespoň 10 krát? A pokud to nebylo při 10 tém prohození slyšet - vysvětlení je přece jednoduché - "kabel se přece už začal pomalu zahořovat...".

A vysvětlení rozdílů zahořených a nezahořených kabelů v případě "bez okamžitého přepnutí nejméně 10 krát"? ("pánovi s vymazleným pásem najednou nehraje nový kábel")? Co třeba zcela jiné hlukové pozadí při poslechu - to dělá neuvěřitelné rozdíly v tom co je slyšet, zcela jiné rušení v síti (i přes tuny síťových filtrů před-za vlevo-vpravo nahoru-dolů), teplota v pokoji, kvalita vzduchu, kvalita spánku předchozí noci, jiná doba poslechu (ráno, večer), hydratace organismu... kafe či jiné stimulanty.... je toho dost...

- Ferrari je rychlé. Protože je červené. Pohopitelně. Jak jinak. Tak je to tu se vším.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 » 27 úno 2015 12:58

Napajeci kabely, signalove kabely, repro kabely, podlozky pod bedny, pod komponenty, pod kabely, zahoreni atd - kazda z tech veci ma mit slysitelny vliv na zlepseni zvuku. Kdyby se pak porovnal system se vsemi vylepsenimi a bez nich, s beznymi kabely a bez podlozek, musel by rozdil byt naprosto enormni :-)

Vsimate si taky, ze se zde na foru uz diskutujou v podstate jenom podobny hovadiny, porad dokola ?

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 » 27 úno 2015 13:14

Síce to nesúvisí so sluchom, ale aj tak to sem dám.
http://www.funradio.sk/novinky/28897-bi ... rno-modre/

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 » 27 úno 2015 14:08

kite19 píše:Síce to nesúvisí so sluchom, ale aj tak to sem dám.
http://www.funradio.sk/novinky/28897-bi ... rno-modre/
Ja ich vidím bielo-zlaté a vy?

boxer

Příspěvek od boxer » 27 úno 2015 14:22

Cough

Se vším musím souhlasit , (tedy nemusím, ale souhlasím ),ale až po to Ferrari.

Protože já mám šedé, a je taky rychlé a to stejně jako čevrené.

Mimochodem, ohnutí letitých hifistů pro předělávku čehokoliv, nahrnutí krve do hlavy a tím zvýšené činnosti srdce a tím vyššímu prokrvení mozku a tím i citlivějšímu vnímání všeho, je přeci jasná věc a proto zkoušený hifista se nesmí ani pohnout z poslechového místa. Natož požívat jakékoliv nápoje, byť jen teoreticky stimulující cokoliv.

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin » 27 úno 2015 14:43

Každý skúsený hifista má ako súčasť svojej vymaznanej hifi aparatúry černocha, ktorý robí zmeny podľa jeho prianí.
Mám doma vedľa seba dve veľké (alebo aspoň jedna je veľká) bedne. 3 pásmo osadené meničmi Visaton (TIW250XS, AL130, KE25SC) z kategórie nič moč ale neurazí (niekto by povedal že sa to vôbec nedá počúvať). Väčšia bedňa je 4 pásmová s 15 palcom dole a páskom hore z kategórie horný koniec (a niekto by povedal že je to naj bedňa akú doteraz počul). Keď prídem unavený z práce domov, čo pre mňa ešte znamená zliezť 270 výškových metrov a cestou prejsť 150 zákrut na 30tich kilometroch, nie sú tie bedne od seba zvukovo až tak ďaleko.

boxer

Příspěvek od boxer » 27 úno 2015 15:01

znamená zliezť 270 výškových metrov

Jsem nevěděl, že jsi hvězdář či meteorolog. *palec*

Nicméně zalehnutí uší z potápění a podobně známe.

cough
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cough » 27 úno 2015 15:01

bubuxin píše:Každý skúsený hifista má ako súčasť svojej vymaznanej hifi aparatúry černocha, ktorý robí zmeny podľa jeho prianí.
Velmi skúsený hifista má černošku.
A velmi svěží dokonce Jacinthu.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 27 úno 2015 21:50

Na otázku zakladatele vlákna ohledně zahořování odpovídám, že to může být jev velice výrazný, z vlastní zkušenosti. Po instalaci nového kabelu, který má odlišné parametry od doposud používaného se zvuk změní a zpočátku může působit nezvykle. Po cca sto hodinách poslechu je již docela poslouchatelný, mnohdy lepší než původní. Ale s kabelem se nic nedělo. Ono nemá co. Nezahořovali jsme kabel , ale naše uši Prostě jsme si zvykli na nový zvuk.
Rozdíl zvuku mezi "zahořeným a nezahořeným" kabelem považuji za nesmysl.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 27 úno 2015 21:55

Pytel píše:....Jako technik slaboproudař, vím o kabelech dost a tu dlouhodobou praxi ( školení v cizině, projekty a hlavně jako třiadvacetiletý kluk jsem měl výborného učitele ) je k nezaplacení.
Tak se s náma poděl o zkušenosti, budeme vděčni.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 28 úno 2015 07:56

Zkušenost a praxe je nepřenositelná.

Jak jsem předpokládal budou zde dva tábory, kteří věří a kteří ne, jsem na straně, kteří věří na kabely a že se pomocí kabelů dá sestava naladit k preferencím posluchače aby mu co nejvíce vyhovovala zvukem.

A prosím Vás nemohu a nikdy nebudu zde uveřejňovat např. kabely jednotlivých výrobců a výrobky některých hifi a hiend studií ( např. jak je mají zhotoveny, co používají za metráž, jaký vodič, atd..), bylo by to z mé strany nefér. Neboť ze strany výrobců mi v minulosti bylo umožněno se podívat pod oplety jednotlivých káblíků. Tož asi tak.

lubin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lubin » 28 úno 2015 09:01

Moje osobní zkušenosti spíše stojí na straně Pytla. V minulosti jsem již kupoval několik nových kabelů a vždy jsem měl poměrně výrazný pocit, že kabely, které byly v sestavě třeba 50 hodin hrály "průzračněji" a čistěji, než když byly nové. Jestli je to otázka zvyku, nebo "zahoření", přenechám na polemiku, které je tady ve vlákně dost.
Jeden příklad, který si pamatuji velmi dobře....celoměděný Select od Kimbru zapojený jako nový se mě jevil jako čiré šlápnutí vedle. Předtím půjčený Select o typ vedle byl na mé sestavě skvostný a posunul zvuk tam, kam jsem téměř chtěl. Jelikož ale obsahoval z části stříbrné vodiče, rozhodl jsem se na základě jiných informací pro celoměděný, ale stejně typově položený model. Stříbro na výškách mě občas dělalo "neplechu". Zakoupený celoměděný Select byl průser pro mé uši ihned po zapojení. Hrál daleko hůř, než kolega starý stříbrný Vincent (který dodnes považuji za slušný kabel) a už vůbec ne tak, jako model Kimber, co jsem měl půjčený. Co bylo na tom Kimbru ale vynikající, tak černé ticho na pozadí, je to velice "klidný" kabel, který ssebou nenese žádné další "smetí".
Po několika dnech zapojení (cca.50-70hodin) jsem si všiml, že milosrdná "deka" na středech se zdá být pryč...opět jsem tedy ze zvědavosti přehodil na starý Vincent.
A hle, situace přesně opačná. Náhle byl Vincent na středech "zastřenější", méně barevný s horší mikrodynamikou. Posun byl tak výrazný a porovnání bylo se stejným kabelem jako předtím, že mě nikdo nepřesvědčí o opaku.
Ze zvědavosti nejen o "zahořování" kabelů, ale zejména o malých či větších změnách zvuku při výměně kabeláže v sestavě jsem udělal dost testíků ne na sobě, ale na lidech, kteří nemají hifi jako koníček a kterým je "fuk" nějaký kabel. Vždy slyšeli stejné změny (a stejně je popsali) jako já, bez ztěžujícího faktoru vědomí o tom, co který kabel stojí. Často ani nevěděli, proč mají poslouchat znovu a co se komponenty děje.
Na závěr .... jsem ale přesvědčený o tom, že pokud Vám vyhovuje bohužel pro Vaši peněženku kabel ve vysoké cenovce (dejme tomu 20+), tak vězte, že existuje na trhu kabel, nebo metráž, která by Vám vyhovovala v podstatě bez urážek stejně a do ceny se vejde třeba 10x. To je realita. Jen hledat tu správnou kombinaci a brzy nepodlehnout domněnkám, že dražší znamená vždy lepší.
Nedávno se mě dostal do rukou propojovák, dělaný z metráže, bez názvu, přiložený u nového komponentu. Čili cena "nula prd". Hraje to hodně, hodně dobře a ve slepém testu bych jej nepoznal od mnohé kabeláže za "dvacet".
Jdu koukat, cože to za metráž je a vyrobím si zkušebně XLR za pár kaček....
Mám pocit, že jsem ji kdysi viděl na fotce v příspěvku PMA, který ji velmi chválil... :) hifi zdar pánové a mnoho tolerance v názorech, nejen v těch hifi, přeji...

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 28 úno 2015 09:51

Zkušenost a praxe je nepřenositelná.
Asi tak, a keď sa k tomu pridá aj trochu teórie, je to dosť jednoznačné.. "Nositeľom" zvuku je signál, ak sa má zmeniť prechodom cez kábel zvuk, musí sa zmeniť aj signál, to sú fakty a nie je to otázka "viery"..Žiadne meranie zmenu signálu po "zahorení" kábla oproti stavu nového kábla nepreukázalo, nijaký parameter kábla sa nezmenil..A merať sa to dá asi 1000x presnejšie, ako je rozlišovacia schopnosť uší.
Ak chcete "slušný" linkový signálový nesymetrický kábel (RCA/RCA) bez alchýmie, použite 0,5-1m reprokoaxiálu napr. Magellan SPK225 (Sommer cable) v cene cca 3EUR/m a kvalitné konektory. Nie je v tom žiadna alchýmia, len fyzika. Minimálny odpor zemného vodiča (prierez opletu je 2,5mm2), asi 10x menší ako pri signálových kábloch, je dosť podstatný. Vždy totiž tečie po zemi kábla rušivý prúd medzi prístrojmi, čím je odpor /impedancia zemného vodiča kábla menšia, tým lepšie (menej rušení v signále), navyše oplet je v dvoch hustých vrstvách s opačným zmyslom vinutia, takže tienenie stredného vodiča je kvalitné. Nehodí sa ale pre pripojenie MM prenosky, kapacita je vyššia.
Tiež som sa pozrel "dovnútra", pod farebný oplet pár značkových káblov , našiel som tam všeličo.. Aj navlečený kus záhradnej hadice z PVC, ktorá mala mať "magické" účinky.. Takže si nerobím ilúzie.

Odpovědět