dadaft

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: dadaft

Příspěvek od dadaft »

jaké sebemrskačství? já slavím!
právě jsem odzpíval celou The Wall. ladí to palipole. a hraje tady i tam. a je tak čisťounké až spát nejde.

přece se nebudu hádat o slovíčko!
trochu velkorysosti člověka nezabije.
chtějí si nechat prostor, 3D a holografii? mají je mít.
na mě zbývá pro100r, bláboly a bedny, které navrhovali nejlepší inženýři v Evropě. pardón, bedýnky za 5 t.

hifi není pro mě. jaký to prostor, když je před tebou zeď? jaké to 3D, když se nesmíš ani hnout ze sweet spotu? jaká to holografie, že když se přece jenom hneš, všechno se rozsype jako domeček z karet?

děkuji. to bude nějaký omyl. patrně máte špatné předčíslí. zřejmě jde o shodu jmen.
tohle jsem nechtěl a ani nechci. mě prosím pěkně baví hudba...

All alone, or in two's,
The ones who really love you
Walk up and down outside the wall.
Some hand in hand
And some gathered together in bands.
The bleeding hearts and artists
Make their stand.

And when they've given you their all
Some stagger and fall, after all it's not easy
Banging your heart against some mad bugger's wall.

"Isn't this where...."

boxer

Příspěvek od boxer »

Já si myslím,že spíš toto ti tam patří

Goodbye cruel world,
I'm leaving you today.
Goodbye,
Goodbye,
Goodbye.

Goodbye, all you people,
There's nothing you can say
To make me change my mind.
Goodbye.

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Dadafte já ti to říkám už snad po stý. Kolik lidí má tu možnost dát si bedny v podstatě kamkoliv ve velké místnosti jako máš ty? Obávám se že takových tady moc není. Já sám jsem narazil na jistá omezení která dává místnost o rozměru 17m2 a nic s tím neudělám. Ty jsis to prostě něják postavil ve velkém prostoru a využil jsi různých odrazů a modů. Hlavní je že ti to vyhovuje a že to ted máš už konečně definitivní. Jo a ještě že tě baví hudba,tak to jsme dva mě taky.

Machalík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Machalík »

Už na něj proboha nereagujte...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

no jo Machalíku - nedají pokoj a nedají.

ach jo, boxere. každý hifista, který by přišel, si donese svoje vlastní navyklé zkreslení.
tomu se nebude líbit to, tomu zas tohle...

jediné, co nikdo z nich nebude moct říct, je, že to nehraje.

je to docela zábavné, sledovat, co si o tom ty vymýšlíš (nebo víš a já nevím, žes tu byl?), a přitom to slyšet v reálu.

ale dost. nechci zase zavdávat záminku ke hněvu.
no jasně, je to kruté.
pseudoprostor se mi odráží od nezatlumených stěn a nearfield se na mě lepí jako povidla.

aúúúú.
asi umřu.
:lol:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Mike píše:Ty jsis to prostě něják postavil ve velkém prostoru a využil jsi různých odrazů a modů. Hlavní je že ti to vyhovuje a že to ted máš už konečně definitivní.
je to takové zvláštní. kdybys mě znal víc, věděl bys, že odrazy od zdí jsou pro mě tortura, noční můra, děs. xavy se zadním bassreflexem se u mě ani neohřály, třeba. v 15m2 jsem měl bedny do pravého úhlu přímo uprostřed místnosti. tlumení je pro mě příliš nefortelná a nekontrolovatelná záležitost. jako jíst puding lopatou...
u mě žádné odrazy neuslyšíš Mike. soundstage není deformovaná nebo zplošťená. těm, kteří na to nejsou zvyklí, může přijít uměle zvětšená. a pseudoprostor máme na světě...

boxer

Příspěvek od boxer »

ach jo, boxere. každý hifista, který by přišel, si donese svoje vlastní navyklé zkreslení.

No ona je otázka,kdo je na jak velké zkreslení zvyklý.Obávám se,že v tvém případě je to skoro jasné,kdo.

Jinak mě baví,s jakým pohrdavým nadhledem na nás ostatní pohlížíš z toho hifistickýho Everestu a jak nás pěkně poučuješ,jak vlastně nic neznáme.

Ale neí divu,když takový BVa,PMA,VB,PD atd. jsou vlastně břídilové.

Machalíková má pravdu. Nereagovat a ono tě to snad přestane bavit nás věčně poučovat,plantážníku.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

no já nevím. třeba mám fakt disko zvuk.
teď už mě to vůbec nesere. tohle je prostě moje konečná. nechám si to, co teď mám. najít něco, co by bylo o tolik lepší než co mám, aby to za to stálo se tím zabývat, už je mimo můj rozpočet. nemůžu za hifi dávat řekněme statisíce. najít něco, co by k tomu co mám sedlo, je už teď na tak dlouhé lokty, že je to ztráta času.

zjistil jsem, že je pro mě asi nejdůležitější, aby zvuk byl jako v reálu tím způsobem, že je neustále přítomný. nesnesu, aby mi to hrálo jedině na poslechovém místě. musí to hrát všude. jasný pseudoprostor. nebo ne? já nevím. ale lokalizace, umístění, je shodná jako když zadní bedny vypnu. prostě není to všudezvuk v tom, že by se ztratilo ukotvení jednotlivých nástrojů, dějů a tak. lokalizace je pořád snadná a jistá. ale je v něčem jiná. líp je slyšet prostor v nahrávce, ale to není to hlavní. hlavní je to, že je to konkrétní. zpěvačka je ženská. stojí a zpívá. řekněme že přede mnou. kdyby to byl všudezvuk ve smyslu prostorových sluchátek, tak je vždy tam kde já. koneckonců jako na diskošce. pseudoprostor je pak co? že jich je všude plno, těch zpěvaček? nebo že je všechno jakoby větší? nebo že je vše míň zaostřené?
připadá mi to, že je naopak všechno mnohem líp zaostřené.
a hlavně už je mi to fuk.
pro100r, 3D, blábol, prostorová sluchátka, near-field, stereo, pseudoprostor, hifi, disko, bedýnky, kabely, hajduly dajduly, všechno jedno.
nechci, aby mi to hrálo jinak. takže co na tom sejde, jak to vlastně je.
podle aparátu vrcholný zvuk 80. let, to by taky mohlo být, ne? já si totiž boxere myslím, že minimálně cd960 je hodně vysoko. sice starší, ale no a co? přešli jsme do jiné dimenze? ne. furt točíme ty samé placky, jako v 80. letech, když to začínalo. CD. a tohle cdečko fakt hraje. jediná věc, kterou bych bral z hořícího domu. čím lepší zbytek mu dáš, tím hraje líp.
nedovedu si představit, že bych musel poslouchast nějaké jiné. jaké? proč? pomoc! do prdele. jiné nechcu. tečka.
a tak to mám se vším.
teď jsem dva měsíce ladil tloušťky těch solid core smaltovaných drátů. hraje to s nima prostě super. a mám to. dodělám drobnosti, na které nikdy nedošlo, banánky, vidličky, síťové šňůry, lepší hroty...
a pak ty stojany.
no a pak to budu mít prostě hotové.

boxer

Příspěvek od boxer »

dodělám drobnosti, na které nikdy nedošlo, banánky, vidličky, síťové šňůry, lepší hroty...
a pak ty stojany.
no a pak to budu mít prostě hotové.

Ale kdepak,teprve budeš na začátku. Nyní si hrál baráž.
Až pak začneš hrát vyšší třídu. Jestli přebor,nebo okresní ligu nevím a upřímně,je mi to jedno.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ne. dodělám to a končím. budu kupovat jenom nosiče. znám se.

nový nebo jiný komponent koupím, jedině kdyby se něco neopravitelně rozbilo a nešlo sehnat to stejné.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

radši ať mi ruka upadne. potřetí už do toho šíleného kolotoče hifi jménem "upgrade sestavy" nevlezu. vystoupit cestou nejde a dojet na další stanici není žádná prdel, když člověk neví, jestli je za rohem nebo za horama...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:.....
zjistil jsem, že je pro mě asi nejdůležitější, aby zvuk byl jako v reálu tím způsobem, že je neustále přítomný. nesnesu, aby mi to hrálo jedině na poslechovém místě. musí to hrát všude.......
Závidím ti. Mně to musí hrát pouze v jediném místě. Víc prostoru (a je jedno zda to je PRO100OR či PRO200OR) nemám. Odtud také pramení nepochopení mnohých - prostě mohou dát bedny jen tam kde je mají a nemají možnost je stěhovat a hledat nejlepší umístění.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

jo jo. malé poslechovky nejsou ideální. sám jsem rád, že jsem měl to štěstí a mohl si nakonec dovolit podstatně větší než malou. na druhou stranu u malé poslechovky nemáš co řešit. buď ji zatlumíš, nebo máš tanky v tunelu. u těch větších to tak jednoznačné není, bych řekl.
boxer píše:Jinak mě baví,s jakým pohrdavým nadhledem na nás ostatní pohlížíš z toho hifistickýho Everestu a jak nás pěkně poučuješ,jak vlastně nic neznáme.
Ale neí divu,když takový BVa,PMA,VB,PD atd. jsou vlastně břídilové.
to prostě není pravda. jinak bys nemohl napsat:
boxer píše:Ale kdepak,teprve budeš na začátku. Nyní si hrál baráž.
Až pak začneš hrát vyšší třídu. Jestli přebor,nebo okresní ligu nevím a upřímně,je mi to jedno.
ale vždyť vlastně u toho prvního sám říkáš, že se bavíš. nejsi sice jak je zřejmé pobaven tím, že bys byl poučen, ale poučení není samozřejmě nutnou podmínkou zábavy. ironie má taky své nepopiratelné kouzlo. takže vlastně ano: máš pravdu.
takový BVa,PMA,VB,PD atd. NEjsou vlastně břídilové.
určitě něco znáte.
NEpoučuju vás a NEpohlížím na vás s pohrdlivým nadhledem. (musím říct, že mě ta věta předtím trochu rozladila a jsem rád, že se to tak hezky vysvětlilo. jsem totiž trošku primbalerína - hned se mě všechno dotkne. (zdravím Machalíkovou))

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

takže Mike,

pokusím se teda dát nějaký ten návod. bude založen čistě na poslechové zkušenosti a vzhledemk situaci je to hra vabank.

je vysoce pravděpdobné, že v mnohém budu úplně mimo, protože nemám nic než to, co mám. nedokážu z jednoho konkrétního vyvodit obecně platné ani rozeznat váhu jednotlivostí (rozměry prostoru, druh beden, osobní preference vs. měření vs. jeho průkaznost (v protiklad k dokonalosti lidského vnímání) apod.) - - - ale jsem přesvědčený, že nejsem mimo úplně ve všem. minimálně ve větších poslechovkách si prostě jen se zatlumením nevystačíme. je nezbytné pořešit i stereofonii. toto přesvědčení je to jediné, o co se můžu skutečně opřít. jsem přesvědčený, že mezi tím, co se pokusím popsat, a "klasickým" stereem JE podstatný rozdíl. a že je to lepší a ne pseudo.
je mi jasné, že někteří budou mít zase pocit, že se vytahuju, že jsem blázen, že obtěžuju a zneužívám atd.
na to můžu říct jen jediné: je to vabank.
pokud se najde člověk, který to bez zlé vůle vyzkouší a řekne: ne, tohle nefunguje, přestanu s tím prudit.
pokud bude někdo prudit mě bez toho, že by to vůbec někdo vyzkoušel, budu si dělat, co uznám za vhodné já.
to je fair, ne?

*********************************************************************************

tentokrát budu mluvit o 2 párech beden (mluvím o dvou stejných párech uzavřených třípásem).
zkusme být chvíli velkorysí.
pokud připustíme, že nějaké řešení pro 2 páry existuje, pak já vidím problém, že existuje pro daný prostor vždy jen jedno - 4 body pro 4 bedny. nic víc. žádné další...
ale kdyby to bylo jen toto, byla by to pohodka. třeba jako 4 rovnice o 4 neznámých. jenže každá bedna může být i otočená libovolným směrem. to už taková pohodka není. ledaže...

včera jsem zkoušel něco jako bipolární bedny. prostě jsem spojil levé a pravé bedny z každého páru tak, že hrály do opačného směru, tj. "zády" k sobě. pak jsem těmto "bipolárům" našel nejlepší místo v prostoru poslechovky. v podstatě to bylo uprostřed delší stěny s dostatečným odstupem od ní (delší stěna je boční). hrálo to divně. tomuhle bych asi říkal pseudoprostor. zvuková scéna byla hluboká, ale zmatená. bilo se to v předozadním smyslu. berte tyhle slova s nadhledem. těžko se to vysvětluje.
pak jsem se pokusil udržet pravolevou bázi a zároveň najít nezmatečnou předozadní. postupoval jsem po centimetrech. každý pohyb jednou bedou musel být doplněn odpovídajícím pohybem zbylých tří. pohnete jednou bednou, druhou špatně, třetí to kompenzujete a čtvrtá pak nejde. myslíte si, že problém je č.3, pohnete jí (špatně), kompenzujete č.4, dvojka ani jednička už nesedí a je to celé v kopru...
a znova...
no, řekněme, že neznám princip. ale pár fíglů už mám. čistě z praxe.

říkal jsem, že je jedno řešení, a to ještě pod podmínkou, že natočení beden není libovolné.
nevím to jistě.
atmosféra ale žádá skutků, né slov. takže volám: kostky jsou vrženy!!!
tady je jedno k vaší případné úvaze:
základem je blumleinovský předpoklad, že umístění beden je svázáno s poslechovým prostorem.

oba páry stejných beden jsou mezi ideálním poslechovým místem a čelní stěnou.
čelní/zadní stěna je v obdélníkové místnosti ta kratší.
ideální poslechové místo leží na vrcholu rovnoramenného trojúhelníku posluchač - přední pár.
vzdálenější pár je otočený směrem od posluchače, bližší směrem k němu.
bedny vpravo (jedna od a jedna otočená k němu) hrajou pravý kanál, bedny vlevo levý.
rozestup pravých a levých beden k rozestupu předních a zadních beden je ve stejném poměru jako jsou k sobě délky obvodových zdí, přičemž rozestup L a P bedny obou párů odpovídá délce bočních (delších) stěn a vzdálenost předního páru od zadního odpovídá délce čelní a zadní (kratších) stěn. střed obdélníku, který tvoří bedny, je střed místnosti.
bedny na úhlopříčce (tj, pravá předního páru s levou zadního páru a naopak - viděno z poslechového místa) jsou orientovány opačně, tj. hrajou do opačných stran.

jediné, co je třeba, je najít správné ustavení pro konkrétní místo při dodržení těch podmínek, tj. správné odstupy od stěn.
prakticky je nejjednodušší tenhle postup:
ustřihnout kus papíru, který odpovídá půdorysu místnosti a dát ho do středu pokoje. bude samozřejmě otočený o 90 stupňů, protože vzdálenost levých beden od pravých odpovídá délce bočních zdí. do rohů umístit a nasměrovat bedny a pak je postupně roztahovat do délky a do šířky tak, aby byl pořád zachován ten poměr stran a úhlopříčky lícovaly.

to je vše.

nespěchejte
a v jednu chvíli by to mělo přijít.
doufám.

a nebojte - když, tak to poznáte.

********************************************************************************
********************************************************************************

v podstatě jde o tohle:

1/ dvě směrové bedny namířené přímo na posluchače, klasický rovnostranný nebo rovnoramenný trojúhelník, potlačení vlivů poslechového prostoru (odrazy, stojaté vlnění)

vs.

2/ dva bodové všesměrové zdroje zvuku správně umístěné vůči hranicím poslechového prostoru.

protože vyrobit bodové všesměrové zdroje nelze (kdyby ti to nedocházelo, tak tohle vím od PMA boxere, a jsem mu za to vděčný - to že mě někdy a proč nasere s tím nesouvisí), je jasné, že zabývat se tím druhým má smysl pouze v případě, že tyhle dva přístupy nejsou rovnocenné nebo ten první lepší. kdyby ovšem byl lepší ten druhý, jistě by stálo za to pouvažovat, jestli není možné bodový zdroj zvuku nahradit něčím ekvivalentním, vyrobitelným.

a tohle tak strašlivě nasírá techniky! jak zjistit, jestli je něco, co nejde vyrobit, lepší než to, co vyrobit jde? s tím běž chlapče (odhodlaný motorkáři, vetřelče) někam. tohle nemá smysl. to je přece blábol a každý zkušený člověk to vidí.
teodicea?
ale kde... na Měsíc taky pěšky nedojdeš - - - ale Armstrong není jenom trumpetista Louis. že tam Neil byl ale (ku podivu pouze jich samotných) není zásluha pouze techniků. oni nám ostatním sice rádi předhazují, ať si nepleteme dojmy a pojmy, ale kdybychom se nepletli, tak ještě bydlíme na stromech...

tyhle řeči, kterým nerozumí, je popravdě serou taky, takže raději pojďme na věc.
dk, kvadrofonie, bipolární bedny atd. podle mě svědčí o tom, že přes všechny deklarace není stereo verze jedna skutečně tím, čím by rádo bylo - skutečně prostorovým zvukem.

pocit prostorovosti je u sterea mk1 silný. v čem je nepřesvědčivý? když poslouchám v realitě třeba hudebníka, je lokalizovatelný bez ohledu na místo posluchače. ano, zvuk nástroje se určitě na různých místech neshoduje, ale pořád (i se zavázanýma očima) víme, kde hráč je. v imaginárním světě sterea tohle ovšem nefunguje. našemu pohybu neodpovídá přirozená změna okolí. pohneme se o půl metru a hráč poskočí do bedny, místo aby stál, kde má...
otázka na tomto místě zní: je to důležité?
a odpověď nemůže být:
no tak se u poslechu nevrť a je to! všechno bude na svém místě!!! a je po problému.
proč ne? protože to je odpověď na jinou otázku.
ta naše zní: je to důležité, že je rozdíl mezi tím, když se pohybujeme vůči zdroji zvuku v reálu a zdánlivému zdroji zvuku "ve stereu"? neboli je ten rozdíl důležitý, i když ho přímo nevnímáme, protože se nevrtíme a sedíme na svém místě?

tak.

je to divný pocit...

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Dadafte napsal jsi nejdelší článek v historii svého vlákna. Výpovídající hodnota je nulová. Cosi o bodovém zdroji zvuku. Zase spousta řečí o ničem.
Začni psát básně to ti půjde líp ;)

Odpovědět