DAC pro PC a zesilovač - má význam?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
LUK
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC pro PC a zesilovač - má význam?

Příspěvek od LUK »

Ramones:
Nevím jestli to mělo být na mě, ale jestli jo, tak jak to souvisí s čímkoli co jsem napsal?

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

To je zase legrace tady. Lidi po padesátce, kteří slyší maximálně 12kHz, budou tvrdit, že poznají 100% rozdíl mezi 320kbps a Flacem. A ještě určitě u nějakého jazzu. Tak určitě. Já teda přátelé budu tady asi z těch mladších, i když už mi tedy 40 taky bylo, slyším max 14kHz, což je normální v tomto věku a moje sestava určitě nebude problém, protože mám sestav několik a všechny jsou tak nějak docela nadstandardní. Sluchátka mám Klipsch Heritage HP3, takže tam problém asi taky nebude a problém nebude ani u streameru, který rozhodně není low end, ale můžu digitál klidně poslouchat i z nejvyššího receiveru od Yamahy, nebo z docela slušnýho mobilu. A moje poznatky jsou asi následující a naprosto se neliší od poznatků z doby kdy my bylo 20 něco a mnohem líp jsem slyšel. Nádherně jde poznat od digitálu gramofon a to nikoliv praskáním desky, ale dynamikou, která se upravuje před lisováním. Mě to většinou zní líp než cokoli digitálního. Poznat jde i kazeta od digitálu (haha) a překvapivě to, co se přenosem na kazety ztratí, třeba na mě působí velmi příjemně a mám ten zvuk rád. Poznat jde samozřejmě mp3 někde do 256kbps. Obzvlášť u náročných rockových/metalových nahrávek, kde toho hraje hodně najednou ve středech a výškách. Ale jestli někdo po padesátce, kdo poslouchá klasickou hifi hudbu, bude tvrdit, že pozná Tidal od Flacu, nebo klidně i Flac od 320kbps a že to pozná na 100% a že to pozná od CD a je to obrovský rozdíl, tak to asi bude vystupovat v dalším díle Xmanů jako Ultrasoundman. Je to naprostá blbost a vsadil bych se s ním o hodně peněz, že ve slepém testu nepozná NIC. Znám tuhle autosugesci i z jiných oborů, kde se dá na rozdíl od hifi rozdíl mezi dvěma produkty naprosto exaktně změřit a přestože když se to přeměří, tak dražší produkt X, je horší než produkt levnější Y, tak uživatelé co za něj vysolili ty peníze, si při každém použití libují jak to je strašně změna k lepšímu. Není. To si jen v hlavě ospravedlňujete fakt, že jste vysolili neuvěřitelnou pálku za kabel, DAC, sluchátka, nebo jinou věc, kterou nepotřebujete. Rozdíl ve zvuku sluchátek za 8000 a 40000 je objektivně marginální. Je, ale rozhodně není úměrný nárůstu ceny. A to vůbec nebudu mluvit o Kossech UR40 za 1500, jejichž zvuk je mi stejně nejpříjemnější. Nepoznáte to. Je to zcela mimo jakoukoli debatu. Už to neumožňuje díky věku ani vaše tělo a opravdu mě popuzuje jak tu blbnete hlavy lidem, kteří kvůli vám budou utrácet peníze za hovadiny.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Popuzovat by te mela spis tva neznalost a ne to, ze pro spoustu z nas neni etalonem zvuku kazeta a sluchatka za 1500 Kc pichnuta do mobilu.

Uz to tu zaznelo, asi jsi to ve svem popuzeni zapomnel:
- flac neni format. Flac je jen obalka, muze obsahovat klidne mono zvuk mp3 128 kbps.
- hi-res zdaleka neni jen o frekvencnim rozsahu, jeho zasadni prinos je v necem jinem

Je mi taky lehce pres 40, slysim cca 15.5 kHz a na dobre nahravce poznam mp3 320 od 96/24 s prstem v nose. Zkouseno x-krat. Na sluchatkach za 1500 pichnutych do mobilu bych to nejspis taky nepoznal.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron »

Klíčové asi bude mít při tom rozeznávání nerozeznatelného také strčený prst v nose, jinak to nebudeme schopni slyšet.

Denkez
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denkez »

Hellboy: Upřímnost je vzácná, hlavně tady na anonymním fóru, a já ji oceňuji.
PítrsPraha: Pokud se mluví o FLACu, myslí se tím, že obsahuje původní nekomprimovaný audio signál. Pokud někdo převede mp3 do FLACu, mělo by se to trestat. Je to pak totéž, co např. nabízet v lahvi od Legendária obyčejný "tuzemák". Ano, také se tam dá nalít.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

RedBaron píše:
20 kvě 2019 07:36
Klíčové asi bude mít při tom rozeznávání nerozeznatelného také strčený prst v nose, jinak to nebudeme schopni slyšet.
Spíš to RedBarone chce znát alespoň ta nejzákladnější fakta, když se o něčem snažíš diskutovat.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Denkez píše:
20 kvě 2019 07:49
PítrsPraha: Pokud se mluví o FLACu, myslí se tím, že obsahuje původní nekomprimovaný audio signál. Pokud někdo převede mp3 do FLACu, mělo by se to trestat.
Flac nikdy neobsahuje původní nekomprimovaný audiosignál. Flac je kompresní formát, ze své podstaty tudíž vždy obsahuje komprimovaný signál, byť bezztrátově. Vím, jak jsi to myslel, ale před napsáním podobně zavádějících textů si ujasni, jak flac vlastně funguje.

A k té trestnosti: to je sice hezké mudrování a teoretizování, z mojí krátké zkušenosti se stahováním flaců z různých oficiálních či neoficiálních zdrojů vyplynula jasná zkušenost, že flaců, které obashují ztrátově neupravený CD signál 44.1/16 nebo které obsahují skutečný hi-res signál a ne jen hlavičku (u těch, které byly deklarovány jako hi-res), je zřetelná menšina.

Proto je na místě upozorňovat na rozšířený omyl, že flac se automaticky rovná bezztrátově komprimovaný původní signál (CD nebo hi-res).

Toho tuzemáku v lahvi od Legendaria se na netu válí mnohem víc než Legendaria v lahvi od Legendaria (mimochodem, tohle srovnání dost kulhá, páč Legendario není rum, ale likér. Zkus si někdy koupit dobrý kubánský rum a Legendario ti bude připadat jako ten tuzemák :-) ).

Denkez
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denkez »

Řekl bych, že všichni ostatní rozumí tomu, co se myslí tím, když se řekne, že "FLAC obsahuje původní nekomprimovaný audio signál".
Pro PítrsPraha: Původním nekomprimovaným audiosignálem rozuměj audiosignál s původním informačním obsahem.
Tim, že se může pod FLACem skrývat i mp3, není nijak dotčeno mé přirovnání k "tuzemáku" v lahvi od Legendária.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Flac nikdy neobsahuje původní nekomprimovaný audiosignál. Flac je kompresní formát, ze své podstaty tudíž vždy obsahuje komprimovaný signál, byť bezztrátově. Vím, jak jsi to myslel, ale před napsáním podobně zavádějících textů si ujasni, jak flac vlastně funguje.
Flac obsahuje pôvodnú informáciu (bezstratovo komprimovanú, šetrí cca 50% dátového priestoru) bez straty obsahu, teda obsahuje pôvodný audiosignál v plnej kvalite, bez ohľadu na to aká ta plná kvalita (nekvalita..) bola. Pred prehrávaním sa vždy "dekomprimuje" a do DACu ide presne pôvodný zdrojový PCM signál. Pôvodný wav (prípadne iný zdrojový súbor..) a dekomprimovaný flac sú bitperfect identické.
BVaudio, výroba a predaj

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

Hellboy píše:
20 kvě 2019 00:26
To je zase legrace tady. Lidi po padesátce, kteří slyší maximálně 12kHz, budou tvrdit, že poznají ...
......
... Nepoznáte to. Je to zcela mimo jakoukoli debatu. Už to neumožňuje díky věku ani vaše tělo a opravdu mě popuzuje jak tu blbnete hlavy lidem, kteří kvůli vám budou utrácet peníze za hovadiny.
@Hellboy: celé je to skutočne mimoriadne interesantné čítanie ... najmä keď z toho všetkého, čo si na tomto fóre všetko stihol popísal, musí byť každému jasné, že bezkonkurenčne najviac prachov za hovadiny utrácaš práve ty.
*bravo*

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

For bva:
Cele nedorozumeni vznika proste tim,ze si nekteri jedinci nejsou schopni zapamatovat rozdil mezi "nekomprimovaným a bezztrátovým".

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron »

Kor když spousta jiných ráda slovíčkaří a chytají se nití, přestože dobře ví o co jde. A to jen proto, aby obrátili diskusi jiným směrem a vyhnuli se dalšímu diskutování o "ohromných rozdílech", které neslyší. Tedy, pokud právě nemají prst v nose :-D

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

K tématu:
Externí DAC (i ten nejobyčejnější Dragonfly) měl u mne vždy lepší zvuk než integrovaná zvukovka v notebooku. A bylo úplně jedno, zda jsem poslouchal MP3, FLAC anebo WAV soubory. Předpokladem jsou aspoň trochu slušná sluchátka.

Mimo téma:
FLAC formát souboru. Tento soubor má přesně definovanou strukturu. Každý si může otevřít jakýkoli flac soubor v textovém editoru, například Notepad ve Windows, a všimne si, že vždy začíná textem "fLaC".
FLAC je ovšem také audio kodek, který převádí audio data bezestrátově do komprimované podoby.

WAV je formát souboru. A protože audio data v tomto souboru mohou být různého typu, hovoří se o WAV jako o kontejneru. Po otevření každého WAV souboru v textovém editoru je vidět, že začíná konstantou "RIFF" a kousek za tím je vidět označení formátu audio dat.
WAV není kodek (na rozdíl od FLAC).

Poznámka na okraj: V označení formátů mám chaos. Pro ripování CD používám Exact Audio Copy). V nastavení aplikace "Compression Options" na záložce "Waveform" vidím, že nekomprimovaný ripnutý soubor bude vytvořen s kódováním "Microsoft IMA ADPCM Codec", který má označení "MS_ADPCM". Přesto, když otevřu WAV soubor v textovém editoru, tak vidím označení formátu "WAVE", což odpovídá formátu Microsoft WAVE https://wiki.multimedia.cx/index.php/Microsoft_Wave.

marvinnrv
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvinnrv »

Když se ale vrátíme zpět k porovnání Spotify a Tidal, kde Spotify streamuje tedy MP3 v 320kbps VS Tidal který streamuje FLAC v kvalitě Master, tak stejně neregistruji rozdíl. Obě služby nastaveny už od začátku v jejich menu na tu nejvyšší kvalitu co služba umožńuje ... a že bych měl sestavu na které bych nepoznal rozdíl, nebo špatně komprimovanou MP3, či FLAC který obsavuje bůch ví co, jen ne Hi-Res , tak takhle špatnou sestavu opravdu nemám. Takže nebude asi někde něco špatně, ale pravda bude taková, že Spotify sice jede "jen" v MP3 formátu i tak ale neni rozdíl oproti 2x dražšímu Tidal s lepším rozlišením znatelný. No a i kdyby, tak to bude možná 1%, které teda nejsem schopnej zaregstrovat ani při velice pozorném poslechu. ... joo a to mi zdalek neni ani 40let ... ;)

Odpovědět