NAS uložiště

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
zingali
Kontaktovat uživatele:

Re: NAS uložiště

Příspěvek od zingali »

Nevím v čem je problém. Fakt je, že po síti jsem zkusil jen některá rádia a to se nedá vážně poslouchat. Třeba to TIDAL nebo jiný servery uměj líp, nevím nezkusil jsem. Wireless jsem taky nezkusil- zvládá hi-res ? Možná je třeba říct, že MP3 apod je pro mě nestravitelné. Všechnu muziku mám minimálně v CD kvalitě.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko »

Koudy je stejne jako ja ajtak, jiz na zacatku jsem psal ze kdo to mysli s poslechem "z PC" vazne, musi tusit ze to rozhodne neni levne a snadne a zdaleka nejde jen o provizorni jakesi propojeni PC s DAC/streamerem

Zdeno1
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Zdeno1 »

Pavel
jak tak koukám, co vše máš v cestě k přehrávači, tam mám ten dojem, že to ten signál nemá vůbec jednoduché. :)

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

To je ten důvod proč jsem si místo stavby HIFI PC koupil streamer. Nedal bych to dohromady a taky mě to strašlivě nebaví. Opakuji, pioneer teď hraje dobře a zlepší-li to NAS budu rád.

koudy42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od koudy42 »

zingali píše:
28 dub 2019 21:29
Nevím v čem je po problém. Fakt je, že po síti jsem zkusil jen některá rádia a to se nedá vážně poslouchat. Třeba to TIDAL nebo jiný servery uměj líp, nevím nezkusil jsem. Wireless jsem taky nezkusil- zvládá hi-res ? Možná je třeba říct, že MP3 apod je pro mě nestravitelné. Všechnu muziku mám minimálně v CD kvalitě.
Já poslouchám jen CD a vyšší kvalitu a hlavně Tidal. Zastávám názor, že drát je drát, ale WiFi nemá důvod nezvládat hires. Bohužel mi přijde, že v této debatě je značný komunikační šum co se týká dolování informací a osobních pocitů z poslechu, nic ve zlém. Ale jsem zvědavý jak to dopadne a hlavně ať ti to hraje k plné spokojenosti.

@Pavel: ne každý má takové možnosti (peníze, znalosti, ochotu ad.), samozřejmě pokud aplikuješ zkušenosti z našeho oboru, tak je jasné že "síť" v tvém provedení je úplně něco jiné než u 98% zdejších členů. Spíš jsem se zamýšlel nad jádrem pudla co je vlastně u zingaliho špatně.
Primaluna - Reference3A - Pioneer - Denon - DH Labs - ViaBlue - konvolut elektronek :)

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

Myslím, že nejvíc špatně u mě je, že jako bývalý a trochu i současný a jen domácí muzikant mám osobní zkušenost s hrou na akustický nástroj a beru hifi moc vážně. Teď hledám, jak velký kompromis budu muset udělat. Možná bych měl dodat, že moje uši jsou analogové a nejraději poslouchá vinyl. I s jeho chybami mi pořád nejvíc připomíná reálnou, živou muziku. Třeba swing - Count Basie big band. Jenomže v digitálu toho mám mnohem víc a taky obsluha je snadnější.

Vinco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vinco »

Count Basie *2thumbsup*

koudy42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od koudy42 »

Ještě taková základní technická, je ten Pioneer upgradováný na poslední firmware, který byl vydaný? Neříkám, že to vyřeší problém, ale je to předpoklad, který by měl být splněny než se začne cokoliv řešit. Na mém byla jedna z nejstarších verzí a když si člověk pročte co vše zlepšili a jaké chyby fixnuli, tak je to jenom ku prospěchu.
Primaluna - Reference3A - Pioneer - Denon - DH Labs - ViaBlue - konvolut elektronek :)

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

Vinco - big bandy miluju, hlavně na vinylu.

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

koudy42 - firmware bylo první co jsem udělal když jsem řešil to padání do resetu. Pak jsem v servisu dostal novou desku a je tam s9819.5016.1017.

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

Ještě k těm big bandům, je zjímavé, že na vinylu mně zní nejlíp i když si zašumí nebo sem tam lupne. Ta barva, ten drajv. A klidně i na levnějšímm gramofonu na chatě s obyč. ortofon přenoskou. Hifi slangem to popsat neumím. Můžu takhle poslouchat staré desky Ferdinanda Havlíka, Gustava Broma. Dokonce i dobrou dechovku, třeba moravskou nebo dechovku ve fraku, kterou bohužel nemám a moc bych jí chtěl. Dechovka by možná stála za samostatné téma, reakce by mě zajímaly.

LivingLegend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LivingLegend »

Jak tak čtu tohle vlákno, nějak to nechápu.

1) když vezmu dvě zařízení a spojím je k sobě kabelem, mám hloupou síť. Starým síťovkám by to vadilo, jelikož si použil přímý kabel (nemá prohozené páry). Ale pořád tam probíhá komunikace po TCP/IP https://cs.wikipedia.org/wiki/TCP/IP protokolu. A důvod proč ti to fungovalo je ten, že obě zařízení již měli přidělené adresy (což za tebe udělal router než si to odpojil. Síťovka má po určitou dobu rezervovanou konkrétní IP).

Pokud bys vzal nové zařízení a nastavil mu pevnou IP adresu a masku (např. 192.168.1.1 maska 255.255.255.0) a to samé na síťové kartě PC/NAS (např. 192.168.1.2 maska 255.255.255.0), tak ti to bude fungovat když N-70 řeknu, že na adrese \\192.168.1.2\hudba najede mojí audio sbírku.

2) NAS může sloužit jako sdílené uložiště (na to používá SAMBA https://cs.wikipedia.org/wiki/Samba_(software) protokol) nebo jako nějaká streamovací služba (DLNA, PLEX atp).

Takže buď jako hudební převodník slouží N-70 (protože mám uloženou hudbu na NASU jako mp3,OGG,FLAC atp...) a tudíž záleží na propustnosti sítě, nebo to pouštím z NASu přes nějakou streamovací službu.

Pokud N-70 řeší vše co se tyče DA/AD, tak by jakýkoliv jiný síťový prvek neměl narušovat kvalitu zvuku (maximálně by se to sekalo kvůli nedostatečnému datovému toku, popřípadě prázdnému bufferu). Sekat by se to mohlo jen tehdy, pokud by ten stream běžel na NASu a tudíž by byla úzké hrdlo síť.

Podle toho co jsem o tom Pinckovi četl, tak by to mělo fungovat, že NAS slouží jen jako uložiště (SAMBA).

Takže by mělo být jedno, jestli jdu krátkou nebo dlouhou cestou.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Předchozí sdělení obsahuje pár nepřesností, ale všechny není třeba pitvat. Dovolil bych si upozornit na to, co je často docela matoucí pro méně počítačově zběhlé uživatele.
Pokud bys vzal nové zařízení a nastavil mu pevnou IP adresu a masku (např. 192.168.1.1 maska 255.255.255.0) a to samé na síťové kartě PC/NAS (např. 192.168.1.2 maska 255.255.255.0), tak ti to bude fungovat když N-70 řeknu, že na adrese \\192.168.1.2\hudba najede mojí audio sbírku.

...NAS může sloužit jako sdílené uložiště (na to používá SAMBA https://cs.wikipedia.org/wiki/Samba_(software) protokol) ...

Podle toho co jsem o tom Pinckovi četl, tak by to mělo fungovat, že NAS slouží jen jako uložiště (SAMBA).
Jen málokterý komerční přehrávač podporuje přístup na sdílené disky v síti (to je ta "SAMBA" v předchozím postu). N-70 jsem neměl, ale podle toho , co jsem na netu k němu našel, není výjimkou - to znamená, že nepodporuje přístup na sdílený disk.
Co naopak podporuje prakticky každý komerční přehrávač je schopnost přehrávat hudební soubory poskytnuté tzv. media serverem (píše se o DLNA, UpNp).
Skoro každý NAS má sice ve své softwarové výbavě více či méně povedený media server. Tento však nemusí být na konkrétním zařízení aktivní. Člověk je potom zmatený, proč uloženou hudbu na NAS vidí z prostředí PC či notebooku, případně televize s operačním systémem, ale hudební přehrávač k audiotéce přístup nemá.

Pokud N-70 řeší vše co se tyče DA/AD, tak by jakýkoliv jiný síťový prvek neměl narušovat kvalitu zvuku (maximálně by se to sekalo kvůli nedostatečnému datovému toku, popřípadě prázdnému bufferu). Sekat by se to mohlo jen tehdy, pokud by ten stream běžel na NASu a tudíž by byla úzké hrdlo síť.
Takže by mělo být jedno, jestli jdu krátkou nebo dlouhou cestou.
Teoreticky lze souhlasit. Praktickou zkušenost mám odlišnou :D

LivingLegend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LivingLegend »

Ok prošel jsem kompletní dokumentaci k N70 ae/a-k. A máš pravdu jediná možnost je to protáhnout přes DLNA. Pokud je to přes dekódování audia by měl provádět N70. Tak by mělo jen záležet na tom jak moc dobře to zvládne.

Jinak je tu samozřejmě stále otázka jak je kvalitní síť ať se nám to líbí nebo ne.

Co se týká UPNP, tak to bývá defaultně na routru zakázané a musí se povolit ručně (je to za určitých okolností bezpečnostní riziko).

Moc hezký článek na DLNA/UPNP ( sice je to video ale princip je stejný) je tady https://pctuning.tyden.cz/index.php?pti ... &Itemid=72

Kdo by chtěl porozumět základům síťování atp. (NAS,DLNA, atp...) tak doporučuji proklikat na začátek https://pctuning.tyden.cz/index.php?opt ... C5%A0aroun pan Šaroun to pro trošku technicky zdatné jedince slušně sumarizuje.

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

Po delší době přeji hezký den. Rekonstrukce domu je u konce a hned jak to půjde, vyzkouším NAS. Dám vědět jak to dopadlo, jak to slyší moje slechy. Zrovna mám na uších Artura Sandovala.

Odpovědět