repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6479
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od dadaft »

Křeček píše:Myslím, že kdyby Dadaft dal celoplošné obklad (třeba Obifon 5 cm) na zadní stěnu za repro (mezi ty rohové sloupy), pak by to bylo teprve žrádlo! Už jsem to doma zkoušel nasucho v malém (plocha cca 150x300 za repro a aparaturu) a bylo to hodně znát.
přemýšlel jsem o tom křečku. jedno mi řekni. já mám prostě marná sláva noční aparát. přes den tam točím trance nebo disco, maximálně nějakou písničkářku nebo poprock, a mám to vcelku někde. solit to nesolím nikdy. ale v noci to musí bejt. já v noci jedu zásadně přes cd (source) direct. žádné korekce. ani loudness. nic.
když to zatlumím, tak to v noci neuhraju.
nebo jo?

Křeček
Příspěvky: 359
Registrován: 04 zář 2008 14:06
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od Křeček »

dadaft
Nevím, mám to úplně jinak. V Machalíkově stupnici jsem přesně ten typ, který poslouchá 1-2 hodiny hodně nahlas a soustředěně, max. 2x za týden. Večer pouze do sluchátek. Já nesnáším hudbu jako tichou kulisu. Když přijdu domů, manželka automaticky vypíná i rádio a přelepuje dceři pusu širokou izolepou. Nemáme doma ani nástěnné hodiny, vadí mi i přelévaní tekutých krystalů v displeji.

...když to zatlumím, tak to v noci neuhraju...
Nejsem odborník, ale myslím si přesný opak. Ale není problém zkusit nanečisto. Popros místní firmu, která prodává/instaluje akustické obklady a nech si přivézt pár celých velkých desek a nasucho je postav k té zadní stěně. Doma jsem to zkoušel i s velkými matracimi z letiště (2x2 m, 2 ks) a taky to bylo výrazné plus. Ostatně něco podobného realizoval jeden kolega zde na fóru, lze najít i s obrázky.

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od Peer »

to Křeček:
asi máš na mysli Libora?

Křeček
Příspěvky: 359
Registrován: 04 zář 2008 14:06
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od Křeček »

Peer
Jo, myslím že to je ono, škoda že se mu už nezobrazují fotky :
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=337

Osobně bych to nedělal z těch stropních čtverců - moc práce s spárami a riziko, že se následně "propíší". Existuje i materiál v celých velkých deskách, navíc je takto levnější. Já se k tomu dostal u firmy, která nám před časem zatlumovala zasedačku. Ve skladě jim zbyl právě ten odřez cca 1,5 x 3 m. Ale nebyl to OBIFON ale nějaká neoznačená vláknitá deska cca 3 cm silná. Obifon 5 cm by byl asi ještě lepší. Dadaft tam má navíc dost místa a ve více vrstvách by to možná fungovalo i na basy. Ale nechci plácat a fušovat Ó Zpěvnému Ptactvu do řemesla, ja su ryzí praktik :oops: .

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6479
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od dadaft »

kdo tady mluví o tiché kulise? kdes na to přišel? v noci plný dům.

pustil jsem se teda do testování. myslím, že právě hraju dost nahlas. mluvit by nešlo. na tachometru mám -30dB. žádné nové detaily v hudbě nenacházím. je tam přesně to co v noci. hraje to fantasticky. jenom hlasitě. takoví watersové, sáry k., bobošové, porcupine treeové, radiohedové, dimeolové a podobní dobře nahraní hrajou jedna báseň. velmi mě potěšila kt tunstall. beauty of uncertainity je brutál. tam když to neudržíš všechno metr od sebe jsi v prdeli. a že tam toho je. ale šlape to. basa, to je dřevní zvuk jako prase, mazlí od hrtanu až do trenek. a její hlas otevírá bránu...
ovšem teď mě mile překvapil johan sebastian. skvělé housle. klasika je teda mnohem lepší než jsem čekal. hlavně sbory třeba z harmonia mundi (moc slušných cdček pravda nemám), ty přehrajou takového bregoviče s prstem v nose. krása. a hildegarda je božská. ... a 17tka je bomba. já snad začnu poslouchat opery. i ta další je pecka.

já ti nevím. možná by to trochu chtělo. mám úplně holé zdi. ale špatné to není. co se vejde do šesti metrů na šířku tak v pohodě.

teď jsem tam šoupl Monster Magnet. tak to je soda. znáš Cry z God Says No? jak tam šeptá té holčicce, co líbá zrdcadlo a "trpí" sebeláskou, kde že se to potkají... seslezlo mi obočí. ... heLL ... neskutečný bigbít.

pověsím obrázky.

mario kempes
Příspěvky: 53
Registrován: 25 pro 2008 18:17
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od mario kempes »

to dadaft

Rozmeral som izbu, použil som diagram A. Na koberec som prilepil pásky a poznačil tuškou body osí predných stien repro.
Z nite a matice M 5 som si spravil olovničku a nastavil presne stredy predných stien s natočením, ktoré sa pretína za hlavou.
Musel som posúvať posteľ, lebo noha stála v ceste podstave stojana (mám monitory).
Pustil som si A. Forcioneho. Nádhera. Ale červík pohybností hlodal, či...Po niekolkých trackoch som napočúval časť skladby
niekoľkokrát, dal mute, vytiahol káble z bední a premiestnil ich na pôvodné pozície. Zapojil som káble, zrušil mute a pustil
napočúvaný úsek tracku. Teraz to bolo úplne jasné, basy neboli také pružné a výrazné, pokles bol citelný, priestorovosť už nebola taká
ako predtým a chýbal tomu ten drajv. Po 2 minútach zasa mute a repráky na miesta vyznačené podľa diagramu A Juraja Čardáša.
Naozaj odporúčam vyskúšať všetkým.

efičák
Příspěvky: 1927
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od efičák »

Dadaft mi to pustil a přepočítal mi Cardasův zlatý řez na můj hudební pokoj.
Oproti původním sestavám v nešťastném čtvercovém obýváku, to je výrazný pokrok.
Díky odbourání dvou příček se byt podobá rodinnému domku. Pohodlí a vzduch. *thumbs up*
Vzduch je i v muzice. Ale ty předělané repra Philips s střeďákem Tonsil mají jen testovací projev.
Hradišťan neprolezl, živák Vlado Müllera taky ne. Trance bezchybně.
Ano, teď víme, že s dobrou bednou to bude lepší. Jak jsem dadaftovi mnohokrát řekl, zatím by mu zdařilý, sladěný mikrosystém udělal větší službu.
Líbily by se nám Xavian Mia. Rád bych tam testnul nejlevnější stojanovky Aurum Cantus, prostě pořádnou bednu.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6479
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od dadaft »

ach efičáku. co mi to děláš?
jsem unavený a ještě nepřipravený.
že by sis pořádně přečetl, co jsem tady před pár dny napsal korýšovi. to ne. když jsi se mě dneska ptal, jestli bys mohl dorazit, měl jsem jednu podmínku. nedávno jsem se přesvědčil, že nedokážu během chvíle předvést celý cirkus. myslel jsem si, že mám právo, z důvodu, který oba známe, si na tobě pro jednou vymínit, že pokud dorazíš, zdržíš se a pokecáme. chyba lávky. jsem zařazen a podle toho je se mnou zacházeno. formální omluva a nadále nulový respekt. prostě si dojdeš pro to, co tě zajímá. a můj zájem? co na něm sejde.
prošel jsem si pro1OOrem efičáku. v tom jste mě kromě dvou nechali se vyválet do sytosti, že? Zlatý řez ale zní mnohem líp než nějaký pro100r, že ano. navíc je podložený nespornou kabelovou kapacitou, veleslavným velmistrem Cardasem, co má nejpromakanější stránky. myslíš, že po nocích tahám bedny a pak tak velkolepě rozjedu tohle vlákno, abys pak ke mě napochodoval ty, převzal nad Cardasovem laskavě patronát, učinil z něj výhledově místo svého testování beden a mně blahosklonně doporučil ke koupi minivěž?
sorry, ale k tomu musím něco říct, protože to by nešlo.
kdysi jsem ti otevřel svou mysl a tys ji hodil sviním. dnes jsem ti chtěl ukázat co ještě pro mě zůstává otevřené, ale ty ses nepřišel (po)dívat, ale ukazovat.

ale vlastně proč ne - staň se králem Cardasova zlatého koubku. jsem blázen a dobračisko. tu máš žezlo a korunu.
zdá se, že konečně chaos vystřídá jistota a moudrý klid.

klasická fičákova inspekční cesta.
co s tím vlastně bylo?
těch neutěsněných škvír kolem střeďáků je mi líto. nečekal jsem tě. zrovna jsem je vrátil zpátky po zkoušce hliníkového střeďáku. kdysi jsem na něj hrál a vynutil si větší montážní otvor, takže ten střed teď se musí kolem utěsnit. jistě chápeš, co takové středy hrály...
což nám nebránilo při poslechu se tvářit vážně.
ty si myslíš, že jsem psal ty příspěvky výše, a u toho mi to vyhrávalo hůř než v našich hovorech tebou mnohokrát zmiňovaný zdařilý, sladěný minisystém? už pěkně dlouho se spolu nebavíme, pokud vím.
říkal jsi, že ty bedny nechodí stejně.
všiml sis vůbec jak stály?
co si pod tím představit? špatné zfázování? ale jak to, že u trance chodily? jasně, tam je takový brajgl, že se to nepozná.
jenže elling byl dobrý ne? sára k. a chris jones přece hráli skvěle, nebo ne? jones parádně rytmicky. sára vychytaně a umělecky. tak proč ten hradištan ne?
říkal jsi, že doma je úplně vidíš kolem sebe a má to takový správný říz... přímo tě vidím. sedíš blízko beden a posloucháš. u mě si sedneš do 12. řady, 2,5m daleko od beden co stojí metr od sebe a mají díry kolem střeďáků. a divíš se, že to není jako doma, ale že ti lidi stojí pět metrů před tebou. a nejsou kolem tebe v půlkruhu, ale různě vedle sebe na pódiu.
a müller: hnusný přebasovaný záznam koncertu. tobě to hraje dobře. nepustil jsem ti téměř žádné pořádné cdčko - z originálů jen vokálek bobbyho mcferrina. jinak jen staré doškrábané pálenky co už roky přehrabuju. víš, jak by zněl třeba roger waters?
a co ty bedny? jak stály? byly rovnoběžně, že? ale kdyby sis přečetl, co jsem tady psal, dočetl by ses, že je mám mít natočené na sebe, s průnikem za hlavou. co si myslíš, že takové pootočení v nezatlumené poslechovce udělá? (všimni si, že mi Renown doporučil natočení beden na posluchače a merhaut s křečkem tlumení. myslíš, že jsem blázen. jednou jsem nevěřil. nespálil jsem se dost na to, abych byl minimálně přístupný jejich názorům? ale ne. jsem magor. hlavou s cardasovou bustou v podpaždí proti zdi, co?)
jak by to hrálo se se šroubovanýma a utěsněnýma jinak ustavenýma bednama v nočním tichu?
a jak vlastně hrajou bedny v tom cardasově doporučovaném ustavení, o kterém jsem tu básnil? - nechtěl si to slyšet. asi to znáš jak svoje boty. akorát mě mate, že sis to neuměl spočítat. ale co, někteří potřebujou metry a šupléry, my frajeři to máme v uchu, ne. prostě šup šup a je to v cajku voe, ni?
kousek napovím. to co si poslouchal bylo zdvojené zrcadlo. zvuk v centru byl zdvojený, ale přesně překrytý. mezi centrem a pásmem za bednama byl v pořádku, od beden směrem ven byl na obou stranách překryt pravý i levý kanál. kdybysme poslechli třeba spirituál kvintet, asi bys poznal, že je honza nedvěd veliký kouzelník, a dokáže to uzpívat vpravo i vlevo současně. jenže s.k. jsem nepustil. a tak ti elling pěkně šmakoval. je tam totiž naklonovaný sám (tentokrát o 4kurty (1 kurt je jednotka zmnožení, pro tvou informaci) navíc), moc hezky mu to šlape a poznat to není tak jednoduché, jak by se zdálo...

efičák
Příspěvky: 1927
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od efičák »

Oficiálně se omlouvám Tobě dadafte, za únik informací, co měly zůstat mezi námi.
S Rigem jsem o tom průšvihu mluvil a on s Pašulem. Opravdu mě mrzí, že jsem ti ublížil.
Sám mám svých problému více, než ustojím a náš kontakt jsem zastavil kvůli zklamání ze sebe sama. Pustil jsi mě do svého kruhu a já toho nejsem hoden.
Odpustíš mi prosím?

Cardase jsi mi spočítal, ale stejně si s ním nevím rady, neboť jsu blbý. Správné ustavení "Cardas", je v mém hudebním pokoji-herně-žehlírně-jídelně nemožné.
Proto rezignuji na stereo a raději poslouchám jen hudbu a zvuk.
A zvuk je problém pro 1O let starou výhybku. Kamarád se ji pokusí obnovit foliovými kondenzátory. Je to pro mě limit ve zvuku. Ten jediný mi zbyl.
Pro1OOr mi uniká. Proto se k němu v Tvých vláknech nevyjadřuju.

merhaut

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od merhaut »

Já to vnímám takto. Zlatý řez je zajímavá matematicko, filozoficko, esteticko umělecká záležitost. Z pohledu akustiky není, ani nemůže být, Svatým grálem, nicméně lidská přirozenost se v prostorech koncipovaných podle zásad zlatéhop řezu cítí přirozeně, a to se může promítnou do posluchačské pohody.

Umístění beden podle Cardase nic nepokazí, může to být zajímavá a poučná zkušenost, nicméně bez sofistikovaných akustických úprav místnosti, samo o sobě nic nevyřeší.

efičák
Příspěvky: 1927
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od efičák »

*thumbs up* Jardo, kvalitní věcný příspěvek. *thumbs up*

Dadaftovi to pěkně lítá po place.
Já víc vnímám posunutí nějaké skříně, tlumícího panelu a jejich vliv na pročištění zřetelnosti hudebního sdělení. Mám rád, když to hraje "tady". A třeba z beden. Jejich zmizení je fajn, ale místo na to nemám.
Ty basreflexy chtějí své. Sám na ně svou místnost nenaladím. Pokoušet se budu.

Mike
Příspěvky: 594
Registrován: 04 kvě 2008 21:15
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od Mike »

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
chudák dadaft vy mu dávate kapky,kdyby se každej zajímal o hifi alespon z půlky tak jako on tak si myslím že jsme všichni jinde.
Fandim ti dadafte akustiku odborně doladíme neboj ;)

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6479
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od dadaft »

vykašli se na to ustavení podle cardase efičáku. funguje jen to jedno jediné podle diagramu H. a musíš mít poslechovku daných rozměrů. pak to opravdu, ale opravdu není špatné. ale jinak je to jen násilné zevšeobecnění a dobrý obchodní trik - je lepší, když je zboží opředeno nějakou zajímavostí. a zřejmě se mu velmi vyplácí. rovnoběžně ustavené bedny přináší víc škody než užitku. sáms to slyšel...

efičák
Příspěvky: 1927
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od efičák »

dadaft píše:vykašli se na to ustavení podle cardase efičáku. funguje jen to jedno jediné podle diagramu H. a musíš mít poslechovku daných rozměrů. pak to opravdu, ale opravdu není špatné. ale jinak je to jen násilné zevšeobecnění a dobrý obchodní trik - je lepší, když je zboží opředeno nějakou zajímavostí. a zřejmě se mu velmi vyplácí. rovnoběžně ustavené bedny přináší víc škody než užitku. sáms to slyšel...
*thumbs up* O.K. *thumbs up*
Bez marketingu to prostě nejde.
Mám osy lehce za hlavou, pro širší bázi, pokud ji poslouchám.
Když šlo mít ještě hroty a mramory pod sloupama, mohl jsem si hrát s centimetrama.
Teď to od basů koulí až přes středy. Jsu rád, když to poslouchám z ložnice, jako hudbu.
Občas mi vypadne středovýškáč na levo. Vůbec mi to nevadí, naopak. Menší bordel. Tak jsem se proposlouchal k monu.. :D
Cardas mám jen v prodrátování ramínka. Možná by bylo zajímavé to potoupit i Cardas signálkou Cinch, ale to stojí tintili. Pořád je nejvíce zatlumení a krocení nízkých kmitočtů. Spíš bych vyhrál s těma Xavian Mia, Cantum Aurus a pod. bez nejnižších kmitočtů. Velký basák je pro upravené hudební místnosti.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6479
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: repro - směrem k posluchači nebo rovnoběžně?

Příspěvek od dadaft »

O.K. efičáku.
Mike píše:chudák dadaft vy mu dávate kapky,kdyby se každej zajímal o hifi alespon z půlky tak jako on tak si myslím že jsme všichni jinde.
Fandim ti dadafte akustiku odborně doladíme neboj
můj strážný anděl mi říká, že si nechávám nasrat na hlavu a ještě za to vždycky uctivě poděkuju.
asi má pravdu.
pro boha svatého a všechny anděly nebeské: jenom mi už prosím nikdo nepomáhejte !!!
zapomeň na to Mike.
děkuji nastokrát.
pomožte raději sobě.
mám doma stereo jako řemen. a žádný problém. už nic neřeším. hraje to. nejen v poslechovém místě. hudba prostupuje vším a je mocná a magická. třeba Monster Magneti, teď jsem si je zase znouobjevil. když jede Melt z God Say No, tak všechna ta Wyndorfova houhouhouhou a hauhauhau... prostupují vším a pruží při tom každičká molekula vzduchu v poslechovce (ano, je to guma!) a je to nádherný a děsivý a povznášející pocit. vlasy vstávají u kořínků. šílenství. tečka.

to je ta pýcha, mrcha, co mě vždycky dostane. a taky jsem asi největší smolař v galaxii.
prostě už jsem to chtěl někomu předvést. že vím. že vím, že musí být spojeno to, co je daleko s tím, co je blízko, to co je vzadu s tím, co je vpředu. a že vím jak... po návštěvě kluků z čech už jsem věděl, že mi to neunikne. už jsem byl příliš blízko. všechno vyvrcholilo před pár dny. po probdělé noci a laborování se střeďáky se ozval efičák. měl jsem ho poslat do hajzlu a nechat to na jindy. ale ne. já to zvládnu. scénka o hnusném Zvířeti, které se promění ve švarného prince sice nebyla přichystaná, ale dalo se to zvládnout... stačila trocha času a dodržet domluvu. blbec jsem. v tom stavu a konstalaci jsem neměl šanci.
a zrovna efičák, chápete? když je při penězích nejlepší kořen všech prodejců audia ve vesmíru. člověk, který vyměnil asi dva vagóny komponentů protože nic "nehrálo"!!! nepozná motorku od stíhačky. kurvadrát.
po třech minutách jsem věděl, že je to v hajzlu. nechal jsem to tak. to jsem netušil, co ještě příjde. ta snůška totálních hoven mě fakt dorazila. asi si koupím minivěž...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti